Warsztaty online
Wypadek przy pracy od A do Z
Czwartek 17.08.2021, g. 9:00-15:00
"Analiza wypadku przy pracy jest trudna i skomplikowana"
"Pracownik zgłosił wypadek, a ja nie wiem od czego mam zacząć postępowanie powypadkowe"
"Stażysta z Urzędu Pracy miał wypadek - jakie dokumenty mam przygotować?"
"Nie potrafię dobrze rozpoznać przyczyn wypadku, "nieuwaga pracownika" to jedyna przyczyna, jaką widzę"
"Nie potrafię prawidłowo wypełnić protokołu powypadkowego"
"Boję się, że stworzę dokumentację powypadkową, a podczas kontroli Inspektor Pracy mi ją zakwestionuje"
"Wypadek przedstawiciela handlowego w drodze do klienta to wypadek przy pracy, czy w drodze?"
"Czy wypadek osoby pozbawionej wolności pracującej w mojej firmie wpisać do firmowego rejestru wypadków przy pracy?"
Jeśli w Twojej głowie pojawia się czasem któraś z tych myśli, to koniecznie czytaj dalej!
Chcesz nauczyć się przeprowadzać kompleksowe postępowanie po wypadku przy pracy i tworzyć dokumentację powypadkową?
Chcesz dowiedzieć się jak analizować nietypowe wypadki przy pracy?
Weź udział w warsztatach online.
Ucz się od praktyka.
Niestety obecnie nie organizujemy warsztatów praktycznych z analizy wypadków przy pracy online.
W przyszłości planujemy jednak kolejne edycje warsztatów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich jako pierwszy i jesteś zainteresowany dołączeniem, zostaw swój adres e-mail poniżej. Otrzymasz od nas powiadomienie, gdy będziemy ruszać z kolejną edycją.
Potwierdź swój adres e-mail
Na podany adres e-mail właśnie wysłaliśmy wiadomość z prośbą o potwierdzenie adresu e-mail.
Potwierdź dołączenie do naszego newslettera klikając w przycisk w mailu.
Jeśli je potwierdzisz, otrzymasz od nas wiadomość mailową gdy będziemy otwierać zapisy do kolejnej edycji warsztatów z analizy wypadków przy pracy od A do Z.
Czego się nauczysz?
Zdobędziesz 3 najważniejsze umiejętności potrzebne przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz tworzeniu dokumentacji powypadkowej
1
Dowiesz się czym jest wypadek przy pracy, czym różni się od innych rodzajów wypadków związanych z pracą oraz kto, kiedy i w jaki sposób go analizuje. Dowiesz się, w jaki sposób rozmawiać z poszkodowanym i świadkami, aby uzyskać jak najwięcej wartościowych szczegółów dotyczących wypadku. Poznasz cały uporządkowanych proces ustalania okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy zapewniający, że tworzona przez Ciebie dokumentacja powypadkowa będzie kompletna i realnie będzie oddawać faktyczny stan bezpieczeństwa w miejscu pracy i identyfikować przyczyny wypadku.
2
Nauczysz się prawidłowo identyfikować przyczyny wypadków oraz trafnie dobierać odpowiednie działania profilaktyczne, które pozwolą realnie zmniejszać ryzyko wystąpienia podobnego wypadku w przyszłości.
Dzięki omówieniu nietypowych przypadków wypadków przy pracy będziesz wiedzieć jak postąpić, kiedy będziesz mieć do czynienia z takim wypadkiem.
3
Zobaczysz na żywo jak krok po kroku wypełnić wszystkie pola protokołu powypadkowego oraz innych dokumentów powypadkowych. Poznasz najczęstsze błędy popełniane przez osoby sporządzające dokumentację po wypadku przy pracy i dowiesz się jak ich unikać. Będziesz mieć możliwość omówienia swoich realnych problemów i niepewności związanych z analizą wypadku przy pracy i tworzeniem dokumentacji powypadkowej z doświadczonym specjalistą ds. BHP.
Chcesz sprawnie przeprowadzać postępowanie powypadkowe i tworzyć spójną, kompletną i realnie oddającą stan faktyczny dokumentację powypadkową, która nie zostanie zakwestionowana przez Inspektora Pracy lub ZUS? Nauczymy Cię jak to robić.
„Zapraszam Cię do udziału w warsztatach. Przekonasz się, że postępowanie powypadkowe nie jest takie trudne, jak się może wydawać.”
Twój trener:
Mateusz Cudnik
Prezes Zarządu firmy EHS Solutions sp. z o.o.
Główny Specjalista ds. BHP, Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej
Założyciel portalu "BHP bez tajemnic - Niezbędnik BHP"
Z BHP związany od 2013 roku. W tym czasie analizował przyczyny kilkuset wypadków przy pracy, głównie w dużych firmach, w tym firmach produkcyjnych, w których praca wiązała się z dużymi zagrożeniami wypadkowymi.
Pozwól, że opowiem Ci swoją historię...
Chcesz ją poznać? Kliknij poniżej.
Pamiętam, jak w 2013 roku rozpoczynałem swoją pierwszą pracę w BHP. Ukończyłem studia podyplomowe i szukałem pracy jako behapowiec. Nie było łatwo, ponieważ mało który poważny pracodawca chciał zatrudnić behapowca bez doświadczenia. Jednak miałem wysokie ambicje i ogromny zapał do pracy oraz nauki.
Trafiłem na firmę, która zdecydowała się zainwestować w nieopierzonego starszego inspektora (swoją drogą to ciekawe, że w polskich realiach można nazywać się od razu starszym inspektorem nawet, gdy dopiero zaczyna się pracę w tej tematyce…). Co więcej, zostałem od razu rzucony na bardzo głęboką wodę, ponieważ jako osoba bez doświadczenia w BHP, posiadająca jedynie teoretyczną wiedzę nabytą w szkole, musiałem samodzielnie zarządzać BHP w firmie produkcyjnej, która była polskim oddziałem amerykańskiej korporacji, zatrudniającym ponad 150 osób w 2 oddziałach w kraju. A nie muszę chyba wspominać, że standardy amerykańskie są bardzo wysokie, tak samo jak wymagania? Praca w znacznej mierze odbywała się po angielsku, a pracowałem z osobami, które nie miały pojęcia o polskich przepisach i wymaganiach co do BHP.
Nie było łatwo. Wymagało to ode mnie bardzo wiele pracy i nauki. Jednak było to dla mnie bardzo wartościowe, ponieważ wychodzę z założenia, że im więcej trudności na drodze, tym więcej można się nauczyć. Jako, że firma, w której pracowałem, była korporacją amerykańską, miałem też okazję nauczyć się wielu światowej klasy programów i procesów związanych z bezpieczeństwem pracy oraz zarządzeniem nim w firmie, a także metod analizy wypadków. Zachodnie firmy kładą ogromny nacisk na dogłębną analizę wszystkich zdarzeń, nie tylko wypadków przy pracy, ale też zdarzeń potencjalnie wypadkowych, w których pracownik nie ucierpiał, chociaż mógł. Tworzenie dokumentacji powypadkowej tylko po to, aby była, jest niedopuszczalne. Dokumentacja powypadkowa powinna szeroko omawiać wypadek i trafnie określać jego przyczyny. Także te na pierwszy rzut oka niewidoczne.
Pamiętam, że na początku pracy w BHP zupełnie nie wiedziałem jak zabrać się do tak podstawowych rzeczy jak analiza wypadku przy pracy. Pojawiało się bardzo wiele pytań. Jak określić jego przyczyny? Jakie działania naprawcze określić i wprowadzić? Co napisać w protokole powypadkowym, aby był napisany prawidłowo i zawierał wszystkie niezbędne informacje? W jaki sposób uzasadnić nieuznanie wypadku przy pracy, kiedy zdarzenie nim faktycznie nie było? Co zrobić, kiedy pracownik nie akceptuje wniosków z protokołu i nie chce go podpisać? Jakie dokumenty wysłać do ZUSu po wypadku i czy muszą to być ich oryginały? To pytania, na które można znaleźć odpowiedź. Pomaga w tym praktyka.
W swojej karierze zawodowej byłem także częścią Służby BHP w dużej firmie produkcyjnej z branży spożywczej oraz jednej z największych w kraju sieci handlowych. Nie były to małe firemki, gdzie we własnym garażu Pan Mietek naprawia okazjonalnie samochody lub Pani Janina prowadzi warzywniak. Stykałem się z różnymi, często nietypowymi sytuacjami i problemami natury BHP. Miałem dzięki temu okazję analizować przyczyny wielu różnorodnych wypadków przy pracy związanych z realnymi i na prawdę dużymi zagrożeniami wypadkowymi, mogącymi skutkować ciężkimi, zbiorowymi lub śmiertelnymi wypadkami.
Dziś po tych latach wiem, że bardzo ważne w pracy w BHP jest to, aby mieć uporządkowane procesy na wszystko, co możliwe. W ten sposób mamy jasno wytyczoną drogę, wiemy co robić po kolei i na co zwracać szczególną uwagę.
Stykając się z osobami początkującymi w BHP np. na forach tematycznych lub grupach na Facebooku zauważyłem, że bardzo wiele osób, szczególnie na początku swojej drogi zawodowego związanej z BHP, ma realny problem z wykonywaniem podstawowych obowiązków Służby BHP. Umówmy się, praca ta wymaga wiedzy, doświadczenia i ciągłej pracy nad sobą. A najlepiej uczyć się od osób, które już kiedyś były w sytuacji, której my teraz się znajdujemy.
Właśnie dlatego organizujemy warsztaty z analizy wypadków przy pracy, podczas których dogłębnie poznasz proces ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy i będziesz mieć możliwość rozwiania swoich wątpliwości na tematy z tym związane. Nauczysz się tworzyć wartościową dokumentację powypadkową dla praktycznie każdego wypadku przy pracy. A to dlatego, że nie będzie ona oparta na utartych szablonach kopiuj-wklej, a na Twojej wiedzy i faktycznych umiejętnościach sporządzania dokumentacji na podstawie zebranych informacji.
Dlatego serdecznie Cię zapraszam do wzięcia udziału w warsztacie. To może być jedna z najlepszych inwestycji w siebie, jakich dokonasz.
Szczegółowy program warsztatów
1. Wypadki przy pracy i inne zdarzenia wypadkowe związane z zatrudnieniem – definicje wypadków i ich cechy charakterystyczne, przepisy, orzecznictwo sądowe:
- wypadek przy pracy
- wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy
- wypadek w drodze do pracy lub z pracy
- podział wypadków według skutków (śmiertelne, ciężkie, zbiorowe, powodujące czasową niezdolność do pracy)
- wypadki przy pracy powstałe w okresie ubezpieczenia wypadkowego
2. Obowiązki i odpowiedzialność pracodawcy w zakresie wypadków przy pracy – czy odpowiedzialność finansowa pracodawcy kończy się na 30 tys. zł?
3. Ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy i wypadków zrównanych z wypadkami przy pracy – szczegółowe omówienie procesu
- zabezpieczenie miejsca wypadku
- zawiadomienie o wypadku
- powołanie zespołu powypadkowego, szczegółowe zadania zespołu powypadkowego
- oględziny miejsca wypadku
- ustalanie okoliczności i przyczyn wypadku
- etapy badania wypadków
- zasady wysłuchania wyjaśnień poszkodowanego, zbierania informacji od świadków
- zasięganie dodatkowych opinii i zbieranie dodatkowych materiałów dowodowych
- analiza przyczyn wypadków, metody badania wypadków
- zasady prawidłowego formułowania opisu okoliczności i przyczyn wypadku
- definiowanie wniosków i środków profilaktycznych podejmowanych w następstwie wypadku przy pracy, dlaczego „niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności“ i „zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem“ to jedne z najczęstszych, ale nie koniecznie najlepsze przyczyny wypadku
- kontrola realizacji działań naprawczych wynikających z analizy wypadku
- wypadek przy pracy zdalnej – postępowanie powypadkowe
4. Przyczyny wypadków przy pracy
- Rodzaje przyczyn wypadków przy pracy
- omówienie najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy
5. Dokumentacja powypadkowa
- dokumentacja powypadkowa pracownika
- dokumentacja powypadkowa osoby niebędącej pracownikiem (np. stażysty z Urzędu Pracy)
- szczegółowe omówienie wzoru protokołu powypadkowego, karty wypadku. Instrukcja wypełniania – co powinno znaleźć się w protokole i jakich zapisów unikać
- co wpisać w protokole powypadkowym, gdy nie uznajemy wypadku przy pracy.
6. Świadczenia przysługujące pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy. Okoliczności wykluczające prawo do świadczeń wypadkowych powstałe z winy pracownika
7. Omówienie przykładowych, prawdziwych wypadków przy pracy. Case study uczestników warsztatów. Pytania i odpowiedzi.
Po warsztatach każdy uczestnik otrzymuje:
Imienne zaświadczenie o ukończeniu warsztatów
Prezentacja
Edytowalne wzory dokumentacji powypadkowej
Konsultacje telefoniczne i mailowe, wsparcie merytoryczne dotyczące analizy wypadków przy pracy – BEZTERMINOWO
Co o warsztatach sądzą niektórzy uczestnicy poprzednich edycji?
Dla kogo są te warsztaty?
Warsztaty zaprojektowane są głównie z myślą o osobach początkujących, mających małe doświadczenie w przeprowadzaniu postępowań powypadkowych, ale też osobach chcących poszerzać swoją wiedzę o niestandardowe przypadki wypadków, w szczególności:
pracownikach Służby BHP i osobach wykonujących zadania tej służby,
Społecznych Inspektorach Pracy
przedstawicielach pracowników wyznaczonych do udziału w zespołach powypadkowych,
pracodawcach.
Do kogo warsztaty nie są skierowane?
Warsztaty nie są dla Ciebie jeżeli:
masz bogate doświadczenie w BHP i opracowywanie opracowywanie dokumentacji powypadkowej masz małym palcu,
dobrze znasz proces ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy i bez problemu potrafisz identyfikować przyczyny wypadków,
nie chcesz uczyć się przez internet, nie lubisz tej formy nauki, wolisz kursy stacjonarne (oraz oczekiwanie, aż skończy się epidemia),
nie zamierzasz wykorzystać nabytej wiedzy w przyszłości.
W ramach warsztatów poza pracą na żywo otrzymasz także naszą pomoc w formie konsultacji telefonicznych lub mailowych, w trakcie których pomożemy Ci w trakcie prowadzonej przez Ciebie analizy wypadku przy pracy. Otrzymasz również paczkę wzorów dokumentacji powypadkowej zgodnej z aktualnymi wzorami po ostatnich zmianach w przepisach. Wszystko pod ręką, w jednym miejscu.
Ile to kosztuje?
Zastanawialiśmy się długo, ile powinna wynosić cena warsztatów z kompleksowej analizy wapadków przy pracy od A do Z. Chcieliśmy móc przekazać jak najwięcej naszej wiedzy i doświadczenia. Naszym celem jest propagowanie zasady sumiennego wykonywania obowiązków związanych z BHP. Uważamy, że wykonywanie tej pracy na odczepnego, aby jedynie wymagane w firmie dokumenty były na swoim miejscu, nie zwracając uwagi na ich jakość, jest niewłaściwe. Chcemy, abyś zdobył faktyczne umiejętności analizy wypadków, określania ich przyczyn oraz podejmowania właściwych działań profilaktycznych. Wszystko po to, aby analizowane przez Ciebie wypadki nie powtarzały się w przyszłości. Wierzymy, że takie działanie pozwoli Ci stać się szanowanym ekspertem w tej dziedzinie.
Warsztaty online - Wypadki przy pracy od A do Z
Co znajdziesz w środku?
W ramach warsztatów otrzymujesz:
Kompleksowe szkolenie w formie online, w trakcie którego nauczysz się czym jest wypadek przy pracy, jak go analizować i jak przygotować pełną dokumentację powypadkową, a także poznasz niestandardowe przypadki wypadków przy pracy podparte wyrokami sądów (wartość 650 zł).
Paczkę edytowalnych wzorów dokumentów związanych z procesem ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (wartość 180 zł), takich jak:
Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy,
Szablon Wyjaśnień poszkodowanego,
Szablon Informacji uzyskanych od świadka wypadku,
Wzór pisma do lekarza medycyny pracy w sprawie opinii dotyczącej urazu,
Wzór poleceń powypadkowych,
Rejestr wypadków przy pracy,
Karta wypadku,
Karta statystyczna wypadku przy pracy Z-KW,
Inne wzory dokumentów powypadkowych,
Indywidualne konsultacje telefoniczne i mailowe, podczas których uzyskasz pomoc przy tworzeniu dokumentacji powypadkowej – BEZTERMINOWO (wartość 500 zł)
Imienne zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia, którym udowodnisz podniesienie swoich kompetencji zawodowych (wartość bezcenne)